Bogusz ponownie w Galerii EL

W czwartkowy wieczór 23 lipca 2015 r. w Galerii EL w Elblągu została otwarta wystawa „Miasto – Przestrzeń – Maszyna”. W tym roku mija dokładnie pół wieku od I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, do którego odwołuje się prezentowana ekspozycja. Biennale, zorganizowane w 1965 roku przez Galerię EL, przyniosło owoc w postaci zespołu kilkudziesięciu metalowych rzeźb usytuowanych w przestrzeni Elbląga. Było to największe w skali polskiej, o ile nie europejskiej, doświadczenie wiążące sztukę z przemysłem. Było też bezprecedensowym eksperymentem organizacyjnym, którego ważnym aspektem było włączenie powstających w zakładowych halach przemysłowych rzeźb w przestrzeń miejską.

Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był Gerard Blum Kwiatkowski. Znaczącą rolę w organizacji Biennale odegrał znany pleszewski malarz Marian Bogusz. Stąd też nie mogło zabraknąć prac artysty na wystawie upamiętniającej Biennale.

W mieszczącej się w ruinach dawnego kościoła Galerii EL zaprezentowano dwie prace Mariana Bogusza pochodzące z kolekcji pleszewskiego Muzeum: „Meditation W/2” z 1979 r. oraz „Kompozycję z kwadratami I” z przełomu 1979 i 1980 r. Ponadto na wystawie znalazły się dzieła takich artystów jak: Artur Brunsz, Eduard Ovčaček, Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski, Jan Chwałczyk, Wanda Gołkowska, Zbigniew Gostomski, Maciej Szańkowski, Jacek Adamas, Zawa & Worpus, Sławek Brzoska, Kajetan Sosnowski, Jerzy Grochocki, Zbigniew Książkiewicz, Janusz Kapusta, Roland de Jong, Ewerdt Hilgemann, Krystian Burda i Artur Żmijewski.

Honorowy patronat nad ekspozycją objęli: Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki Piotr Żuchowski oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. W ich obecności uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Galerii EL i jednocześnie kurator wystawy Jarosław Denisiuk.

Pleszewskie Muzeum Regionalne reprezentował jego dyrektor Adam Staszak. W otwarciu wystawy, którą można oglądać do 31 sierpnia br., uczestniczyło kilkadziesiąt osób m.in. przedstawiciele duchowieństwa oraz artyści, inżynierowie i robotnicy, którzy przed 50 laty stworzyli pierwsze formy przestrzenne w Elblągu.

 

Przypomnijmy, że malarstwo Marian Bogusza gościło już w Galerii EL w Elblągu w październiku 2008 r. Podczas wystawy pt. „Marian Bogusz. Retrospektywa” zaprezentowano wówczas ponad 80 obrazów, gwaszy i rysunków Bogusza ze zbiorów pleszewskiego Muzeum.

 

Fot. Ryszard Biel / Dziennik Elbląski

Top