Cykl filmików historycznych

Od września br. na facebook’owym profilu Muzeum rozpoczęliśmy emitowanie cyklu filmików przypominających najważniejsze miejsca historyczne w Pleszewie i na Ziemi Pleszewskiej, które upamiętniają ofiary niemieckiego terroru w czasie II wojny światowej. Historię ważnych miejsc przedstawia dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak, a za techniczne przygotowanie filmików odpowiedzialna jest Katarzyna Rutkowska.

Pierwsze omawiane miejsce zlokalizowane jest w Łaszewie.  W lutym 1942 r. hitlerowcy zorganizowali w Łaszewie, niedaleko Pleszewa obóz karny (Straflager Wiesenhof), w którym zginęło przeszło 300 ofiar. Często z obozów karnych więźniowie trafiali bezpośrednio do obozów koncentracyjnych.

Obóz karny w Łaszewie (Straflager Wiesenhof)

Dzisiaj chcemy przypomnieć historię pierwszego miejsca związanego z okupacją niemiecką po wybuchu II wojny światowej. W lutym 1942 r. hitlerowcy zorganizowali w Łaszewie, niedaleko Pleszewa obóz karny (Straflager Wiesenhof), w którym zginęło przeszło 300 ofiar. Często z obozów karnych więźniowie trafiali bezpośrednio do obozów koncentracyjnych. O historii tego miejsca opowiada dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak. Tekst, wideo: K. Rutkowska

Opublikowany przez Muzeum Regionalne w Pleszewie Piątek, 4 września 2020

 

Kolejna odsłona cyklu przeniosła nas do Turska, gdzie we wrześniu 1943 r. miał miejsce zrzut aliancki, w którym pleszewski ruch oporu zyskał poważne ilości sprzętu wojskowego. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Słuchając o niej można powiedzieć, że był to prawdziwy majstersztyk.

Zrzut broni i lekarstw dla oddziałów AK w Tursku 14/15.09.1943 r.

Dziś prezentujemy kolejny filmik przybliżający ważne miejsca historyczne na Ziemi Pleszewskiej. Dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak tym razem opowiada o wydarzeniach z września 1943 r. w Tursku. Miał tam miejsce zrzut aliancki, w którym pleszewski ruch oporu zyskał poważne ilości sprzętu wojskowego. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Słuchając o niej można powiedzieć, że był to prawdziwy majstersztyk. Posłuchajcie sami!P.S. Dziękujemy serdecznie za wszystkie miłe komentarze pod poprzednim filmikiem!Tekst, wideo: K. Rutkowska

Opublikowany przez Muzeum Regionalne w Pleszewie Piątek, 11 września 2020

 

KOLEJNE FILMIKI POJAWIĄ SIĘ W SIECI JUŻ NIEBAWEM.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA I ŚLEDZENIE NASZEGO PROFILU NA FB!

 

 

 

Top