Eksploracje fotograficzne

W piątek 19 września 2014 r. odbyło się otwarcie wystawy pt. „Eksploracje fotograficzne. Tomasz Cichy”. Urodzony w Pleszewie fotograf jest współpracownikiem portalu Onet.pl, tworzył także cykl „Poznańskie historie” skupiający się na poznańskich kamienicach. Został doceniony przez magazyn National Geographic za prowadzenie fanpage’u prezentującego jego twórczość.

Oto co o swojej wystawie mówi sam autor:

„Przemierzając  naszą ojczyznę i inne kraje Europy zaglądam do miejsc, które z różnych powodów zeszły na drugi plan. Charakterystyka tych obiektów jest bardzo szeroka, są to zarówno dworki, pałace jak i dawne szpitale czy też fabryki. Budynki, o których mowa zostały w dużej mierze zapomniane przez ludzi, a upływający czas jest dla nich nie lada wyzwaniem ponieważ giną w oczach. Często nie znajdziemy tych miejsc w standardowych przewodnikach, a mimo to są one piękne i owiane tajemnicą, która kusi by poznać je bliżej. Za pomocą obrazów staram się zabierać ludzi w podróż po nieznanym dla wielu świecie, który nosi znamiona czasu, a jednocześnie przepełniony jest historią, którą czuć w powietrzu.

Każde zdjęcie stanowi dla mnie pewną historię, a także wspomnienie z realizowanych przeze mnie wypraw.  Często zdjęcia te są również formą dokumentacji dla obiektów, których stan ulega pogorszeniu z miesiąca na miesiąc. Zawsze staram się by moje kadry mówiły jak najwięcej o tych zapomnianych miejscach ale również o mnie czyli osobie, która z ogromną determinacją stara się je odnaleźć i odwiedzić.  Gdy tylko znajdę się w dawnym dworku czy też pałacu, to od pierwszych chwil myślę kadrami. Wyobraźnia zaczyna działać, a zamykając swe oczy przenoszę się myślami do czasów gdy dany obiekt tętnił życiem. Zdarza się, że ktoś pyta co ja właściwie widzę w tych „ruinach”, bez wahania odpowiadam – te miejsca nawet jeśli lata świetności mają już dawno za sobą, to mają duszę. Na swój sposób kocham każde z nich co sprawia, że często wracam do danego dworku, pałacu czy też kościoła. Wracam tam nie tylko dla chwil, które mogę przeżywać na nowo ale także po to by zrobić zdjęcie, na które podczas pierwszej wizyty nie wpadłem, a którego koncepcja zrodziła mi się gdzieś w głowie później.

Mam to ogromne szczęście, że moja pasja czyli eksploracja miejsc opuszczonych, zapomnianych w dużej mierze wiąże się z fotografią. Zdjęcia, które wykonuję sprawiają mi dużo radości i niosą ze sobą jakiś przekaz. Okraszone są emocjami, których bez liku we mnie gdy „odkrywam” dane miejsce. Sam fakt, że zdobytymi kadrami mogę dzielić się ze znajomymi czy też online z ludźmi często kompletnie obcymi sprawia, że moje życie nabiera kolorów, a ja mogę czuć się spełniony.

Fotografia, to dla mnie coś więcej niż pasja, to sposób życia, myślenia i patrzenia na otaczającą mnie rzeczywistość...”

 

Eksploracje fotograficzne. Tomasz Cichy

wystawa

wrzesień – październik 2014

 

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce Galeria.

Top