Jednak nie zamiorzli

W czwartek, 21 czerwca 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie autorskiej wystawy fotograficznej Magdaleny Sobczak pt. „Jednak nie zamiorzli”. Wystawa jest fotograficzną relacją z rowerowej wyprawy przez Syberię w ramach sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree, w której autorka wzięła udział w grudniu ubiegłego roku. Magdalena Sobczak pochodzi z Grodziska i jest zawodowym fotografem, a także uczestniczką najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja podróżnicza, podczas której Magdalena Sobczak opowiedziała o swojej wyprawie, przeżyciach, trudnościach, emocjach, przygodach i ludziach, których spotkała na drodze.

W skrócie wyprawę można opisać tak:

Trzy dziewczyny, dwóch chłopaków, pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W niecały najbardziej świąteczny miesiąc w roku – grudzień – przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej – zamknięci za drutem kolczastym – spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018 rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie. Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźli uczestnicy niezwykłej prelekcji w Muzeum Regionalnym.

Otwarcie wystawy i prelekcja zostały zorganizowane w ramach tegorocznych Dni Pleszewa.

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce GALERIA.

 

Jednak nie zamiorzli

wystawa fotograficzna

czerwiec – wrzesień 2018

 

Top