Mozart i kastraci

Muzyka Mozarta po raz kolejny zawitała do Muzeum Regionalnego w Pleszewie. We wtorek 9 grudnia 2014 r. odbył się koncert pt. „Mozart i kastraci”, podczas którego wystąpili: sopranistka Marzena Michałowska, kontratenor Tomasz Raczkiewicz i klawesynistka Maria Banaszkiewicz-Bryła.

„To już tradycja, że gdy nastaje grudzień, w Muzeum gościmy Poznański Festiwal Mozartowski” – mówił dyrektor Muzeum Adam Staszak. Z kolei Tomasz Raczkiewicz – pomysłodawca i dyrektor Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego – podkreślał, że to zaszczyt dla artystów występować dla, zawsze wiernej, pleszewskiej publiczności.

W programie koncertu znalazły się arie operowe, koncertowe i sakralne pisane dla śpiewających kastratów, które w ścisły bądź nieco luźniejszy sposób łączą się z osobą „bohatera” festiwalu. Publiczność wysłuchała m.in. arii „Rejoice” z „Mesjasza” J. F. Händla i motetu „Exultate, jubilate” W. A. Mozarta w wykonaniu Marzeny Michałowskiej, arii Arbace z opery Artaserse J. A. Hassego i arii koncertowej „Ombra felice” W. A. Mozarta w wykonaniu Tomasza Raczkiewicza oraz dwóch duetów zaśpiewanych przez artystów wspólnie pochodzących z oper „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka i  „Koronacja Poppei” C. Monteverdiego.

Top