Spotkanie z generałem

W dniu 19 maja 2011 roku w Muzeum Regionalnym w Pleszewie gościliśmy jednego z najbardziej znanych polskich dowódców – generała Waldemara Skrzypczaka. Na spotkanie przybył wraz z przyjacielem płk rez. Zygmuntem Spychałą, urodzonym w Kajewie, absolwentem pleszewskiego Liceum..
Generał opowiedział w skrócie o 33 latach służby oraz o okolicznościach, w jakich musiał z niej zrezygnować. Wspominał czasy, kiedy dowodził kontyngentem wojskowym w Iraku w 2005 roku, wypowiedział się na temat działań Amerykanów w Iraku i Afganistanie i konsekwencjach „płynących” z tego dla USA i innych krajów.
Waldemar Skrzypczak w Muzeum promował również swoją książkę „Moja wojna”, która, jak sam powiedział, jest formą spowiedzi, a zarazem rozliczeniem z przeszłością. Na zakończenie spotkania generał Skrzypczak odpowiadał na pytania przybyłych do Muzeum Pleszewian. Podczas spotkania można było zakupić książkę i otrzymać dedykację wraz autografem od autora.

„Moja wojna” – książka, w której jeden z najzdolniejszych polskich dowódców opowiada o misjach, rewolucji w armii polskiej, o samowoli biurokratów, o strachu i służalczości wysokich rangą wojskowych wobec polityków, układach, które mają wpływ na losy jednostki. Wspomina dramatyczne chwile, a to wszystko przeplata anegdotami o żołnierzach i ich obyczajach.

Katarzyna Rutkowska
Muzeum Regionalne w Pleszewie

Top