W drodze …

Po 10 latach od ostatniej wystawy Magdaleny Głoskowskiej-Drytkiewicz, artystka miała okazję ponownie zaprezentować swoje malarstwo w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Odległość czasowa pomiędzy prezentowanymi ekspozycjami miała duży wpływ na zmiany, jakie nastąpiły w jej artystycznym życiu i ukształtowanie się nowego stylu. Dzisiaj twórczość artystki jest zupełnie inna, ale w jedynym punkcie nadal spójna z dorobkiem sprzed 10 lat. Trafnie opisał tę spójność – wybiegając w przyszłość – w katalogu do wystawy z 23 czerwca 2004 Jerzy Szpunt, grafik i wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie: ”… autorka w świecie kolorów czuje się jak ryba w wodzie…. nieczęsto można spotkać młodego człowieka, który swoją wrażliwość przetwarza tak spontanicznie, a jednocześnie konsekwentnie. Mówiąc – spontanicznie – mam przed oczyma rozedrgane kolorem malarstwo…”

Dziś macie Państwo okazję na żywo zobaczyć obrazy artystki wykonane w latach 2004-2014. W sumie zgromadziliśmy ich ponad 50. Zapraszamy do wyruszenia „W drogę…” razem z malarką, której przy tworzeniu obrazów towarzyszyły skrajne emocje. Można zachłysnąć się przepięknymi barwami, ale i poczuć w tych wesołych i radosnych kompozycjach ból i cierpienie, które czasami towarzyszyły przy ich tworzeniu.

Tekst do katalogu, ale już gościnie napisał Jerzy Szpunt. Chciałabym go w całości zacytować:

„Spontaniczność poczynań artystycznych Magdaleny Głoskowskiej jest Jej kapitalnym atutem. Podejmuje szybkie decyzje i pewnie je realizuje odważnie korzystając z własnych umiejętności. Tematyka nie wyszukana : martwe natury, portrety, wizualne zauroczenia, to preteksty. Atrakcyjność tkwi w sposobie ich rozwiązywania ponieważ spontanicznie kreowane działania wyzwalają pokłady wewnętrznych emocji. Dodajmy do tego autentyczną radość tworzenia.

O formie: jest wyszukanie prosta w odbiorze co wcale nie znaczy łatwa. Autorka nie cyzeluje kompozycji lecz składa ją z kolejnych decyzji. Efektem jest forma wielowarstwowa złożona z kolejnych zapisów jak z kolejnych myśli. Jest swobodna wręcz wybujała, często agresywna zawsze jednak porządkująca płaszczyznę. Kolor w pracach autorki to niezbywalna atrakcja. Poszukując form jednocześnie przesądza o gamie kolorystycznej. Korzysta z pełnej palety swobodnie dobierając zarówno zdecydowane ale i tonowane płaszczyzny. Rozkolorowanie kompozycji potęgują nadto faktury malarskie wynikające z gestu pędzla oraz z rozdrabniania płaszczyzn mniejszymi plamami barw przeciwstawnych. Tutaj daje o sobie znać biegłość stosowania technik witrażowych, w których rozpraszające podświetlenia intensyfikują kolor.

Oto przekonywającą korelacja w uprawianiu obu technik jednocześnie. Daltonistom ogląd nie wskazany. Na Jej obrazy nakładają się formy, kolory, faktury, powstające jednocześnie podczas procesu malowania – to nazywam spontaniczną inwencją twórczą.”

(Jerzy Szpunt 07.06.2014)

W drodze …

Twórczość Magdaleny Głoskowskiej-Drytkiewicz

wystawa

lipiec – sierpień 2014

 

Więcej zdjęć z otwarcia wystawy do obejrzenia w zakładce Galeria.

 

 

Top