NOC MUZEÓW 2023

Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji z tegorocznego święta muzeów czyli NOCY MUZEÓW 2023!

W sobotę, 20 maja 2023 r. Muzeum Regionalne w Pleszewie tradycyjnie przyłączyło się do akcji „Noc Muzeów”. Tegoroczne święto muzeów i muzealników obchodziliśmy śpiewająco!

Najpierw została otwarta wystawa „Tradycje chóralistyki w Pleszewie” przygotowana z okazji jubileuszu 100-lecia chóru męskiego „Harmonia”. Podczas otwarcia chór – jubilat pod dyrekcją Michała Koniecznego wykonał 2 utwory. Na jednej z sal wystawowych znalazły się pamiątki związane z działalnością chóru, a także sylwetki dyrygentów i osób dla niego zasłużonych, działających na przestrzeni ostatniego wieku. Ponadto ekspozycja przedstawia także działalność w naszym mieście pozostałych chórów i towarzystw śpiewaczych: chóru „Lutnia” (działającego od 1896 r.), „Lira”, „Echo” i „Ave Sol”.

W drugiej części imprezy na dziedzińcu muzeum zaprezentowali się przyjaciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie: Maria Rutkowska (fortepian), Tomasz Raczkiewicz (kontratenor), Marcin Walczak wraz z zespołem oraz jako gwiazda wieczoru Big Band „Po Godzinach”. Koncert odbył się z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 740-lecia Pleszewa i 40-lecia powstania Muzeum Regionalnego w Pleszewie.