Darz Bór – Darz Barć. Pszczelarstwo

Tegoroczna Noc Muzeów upłynęła pod znakiem pszczelarstwa. Otwarta została wystawa pt. „Darz Bór – Darz Barć”, która podejmuje temat ogólnie pojętego pszczelarstwa. A warto zauważyć, że pszczelarstwo wywodzi się od bartnictwa polegającego na chowie pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach. Przykładowe stanowisko bartnicze zostało wyeksponowane na wystawie.

Podczas otwarcia dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak podkreślał, że wystawa ta wpisuje się w cykl wystaw eksponowanych w muzeum od kilku lat, które prezentują pasje pleszewian. A wśród nas działa wielu pszczelarzy i są to ludzie wielkiej pasji i zaangażowania. Dyrektor zwracał też uwagę na znaczenie pszczół dla naszej przyrody, przywołując słowa Alberta Einsteina, który stwierdził, że „kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”.

Z kolei kustosz Witold Hajdasz, autor wystawy, omówił jej zawartość i pochodzenie różnorakich eksponatów. A zostały one wypożyczone z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (częściowo obejmują depozyt Jerzego Gnerowicza), od pleszewskiego Koła Pszczelarzy, ze Sklepu Ogrodniczo-Pszczelarskiego „Lawenda” w Pleszewie oraz od pana Stefana Paterki. Ekspozycja została wzbogacona fotografiami pszczół, uli i pszczelarzy wykonanych przez członków grupy „FotografujeMY”: Agnieszkę Piasecką, Annę Ciesiółkę, Marcina Czerwińskiego i Rafała Kościanowskiego.

Podczas otwarcia proces pozyskiwania miodu zademonstrował uczestnikom Michał Karalus – prezes Koła Pszczelarzy w Pleszewie. Na dziedzińcu Muzeum odbył się natomiast koncert Katarzyny Bystrzyckiej – Violin Angeli pt. „Skrzypce klasycznie i rockowo”. Artystka wykonała na skrzypcach elektrycznych znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej.

„DARZ BÓR – DARZ BARĆ. PSZCZELARSTWO”

maj – sierpień 2024

kurator wystawy: kustosz Witold Hajdasz