Pleszew w cieniu swastyki

W piątek, 27 września 2024 r. odbyła się IV Regionalna Konferencja Naukowa w Muzeum pt. „Pleszew w cieniu swastyki”. Jak podkreślił dyrektor Muzeum Adam Staszak, witając gości, wpisuje się ona w cały cykl obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na początku dokonał także otwarcia wystawy historycznej poświęconej tematyce wojennej, dokładnie w Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

Podczas konferencji miały miejsce 4 wystąpienia. W pierwszym mgr Janusz Waliszewski – historyk, nauczyciel, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Koło w Pleszewie – przedstawił losy i wkład 70 pułku piechoty w wojnie obronnej 1939 roku. Następnie mgr Tomasz Cieślak – pracownik Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz autor wielu publikacji opisujących zbrodnie niemieckie w Wielkopolsce – opowiedział o przebiegu operacji Tannenberg na Ziemi Pleszewskiej.

Po przerwie prof. dr hab. Krzysztof Stryjkowski – historyk specjalizujący się w historii najnowszej i archiwistyce, kierownik Zakładu Archiwistyki na Wydziale Historii UAM – omówił rzeczywistość życia codziennego Polaków w Kraju Warty (Wartheland) oraz okoliczności jego końca w 1945 r. Natomiast mgr Maciej Grzesiński – historyk i nauczyciel, autor i współautor publikacji na temat wielkopolskich Żołnierzy Wyklętych – wprowadził zebranych w temat pleszewskiej Armii Krajowej.