Historia Christiana von Jouanne’a

Bohaterem historycznej opowieści jest Christian Jouanne, właściciel majątków Baranówek oraz Malinie. Ostatecznie skazany na podwójną karę śmierci.

Osobą, która odcisnęła niewątpliwe piętno na ziemi pleszewskiej podczas okupacji niemieckiej był ziemianin, właściciel majątków Baranówek oraz Malinie Christian Jouanne.

Urodził się 7 marca 1912 roku, był ewangelikiem, synem Günthera Jouanne i Christy z d. Schenk, spokrewnionym z rodziną Hermana Kennemanna, jednego ze współtwórców „Hakaty”. Do wybuchu wojny młody Jouanne był obywatelem II Rzeczypospolitej, warto zaznaczyć, jak na tamte czasy lojalnym obywatelem. Nie należał do żadnych przedwojennych niemieckich organizacji nazistowskich. Biegle za to mówił i pisał po polsku. Jego postawa uległa diametralnej zmianie wraz z nadejściem 1 września 1939 roku. Dał wtedy o sobie znać jego słaby i wybuchowy charakter. Odezwały się również skrywane do tej pory wyimaginowane lub rzeczywiste krzywdy, jakich miał doświadczyć od polskich sąsiadów. Od tego momentu, aż do zakończenia niemieckiej okupacji, młody Jouanne da się we znaki wielu Polakom w Pleszewie i okolicach. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Pleszewa wstąpił do NSDAP. Piastował w partii funkcję tzw. Amsteiltera (Naczelnika) oraz otrzymał posadę miejscowego wójta. Został także szefem lokalnych struktur tej partii. Tym samym w krótkim czasie Baranówek stał się centrum polityki nazistowskiej na terenie ziemi pleszewskiej.

Zbrodnie i nadużycia, jakich dopuścił się Jouanne podczas okupacji niemieckiej na terenie ziemi pleszewskiej, były na tyle poważne, że w przypadku aresztowania go przez polskie władze, nie mógł liczyć na łagodny wymiar kary. Proces Ch. Jouanne’a odbył się 8 i 9 maja 1945 roku przed Specjalnym Sądem Karnym w Poznaniu. Ostatecznie został skazany na podwójną karę śmierci.



Film pochodzi z profilu YouTube Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Obejrzyj video
↓→

Historia Christiana von Jouanne’a

*Aby oglądać, wciśnij ikonę ze strzałką na środku powyższego odtwarzacza.