Promocja książki o XVIII-wiecznym Pleszewie

Najnowsza książka o historii Pleszewa była promowana w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Jest to rozprawa doktorska Artura Makowskiego pt. "Życie codzienne mieszkańców Pleszewa w drugiej połowie XVIII wieku".

W czwartek, 30 marca 2023 r. w murach Muzeum Regionalnego odbyła się promocja książki dra Artura Makowskiego pt. „Życie codzienne mieszkańców Pleszewa w drugiej połowie XVIII wieku”. Jest to jego rozprawa doktorska napisana po kierunkiem prof. Michała Zwierzykowskiego.To kolejna publikacja odkrywająca tajniki dziejów naszego miasta.

Zakres chronologiczny publikacji obejmuje lata 1750-1793. Powstała ona w oparciu o dostępny zasób źródłowy, głównie księgi oraz dokumenty wytworzone i zgromadzone przez miejską kancelarię, materiały wytworzone przez bractwa cechowe i księgi metrykalne. Książka składa się z 5 rozdziałów. Ponadto zawiera także 9 aneksów. Rozdział pierwszy poświęcony został ogólnej charakterystyce miasta, rozdział drugi przedstawia jego ustrój, w rozdziale trzecim omówiono kwestie dotyczące społeczeństwa, rozdział czwarty charakteryzuje gospodarkę miejską, zaś rozdział piąty omawia kwestie dotyczące kultury.

Książkę można zakupić w muzeum w cenie 50 złotych. Polecamy!