Zdjęcie przedstawia grupę osób na cmentarzu

Historyczny spacer

W sobotę, 24 września 2022 r. spotkaliśmy się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej, który istnieje w Pleszewie od 1857 roku.

Kolejny historyczny spacer po Pleszewie za nami!

Przewodnikiem po tym miejscu zadumy i refleksji, ale i ciekawej historii miasta był oczywiście dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak.

Najpierw krótko wprowadził uczestników w tematykę cmentarną, nakreślając historię pochówków od średniowiecza aż do początków XIX wieku, kiedy to miejsca grzebalne znajdowały się przy kościołach. W XIX wieku zaczęły powstawać odrębne miejsca, z dala od centrów miast przeznaczone do pochówków. Wtedy to swój początek ma pleszewski cmentarz.

Następnie wycieczka spacerowała po cmentarnych alejkach, oglądając miejsca spoczynku wielu ciekawych i często znamienitych osób, jak chociażby: duszpasterzy pleszewskich parafii, pierwszego burmistrza miasta Stefana Karczewskiego, powstańców wielkopolskich z płk. Ludwikiem Bociańskim i mjr. Feliksem Paminem na czele, ofiar agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. czy Stanisława Broeckere – dyrektora Banku Spółdzielczego w Pleszewie.

Galeria wydarzenia