Zdjęcie przedstawia grupę osób podczas zajęć plastycznych

Spotkanie z ikoną w muzeum

W dwie kolejne soboty, 25 czerwca i 2 lipca 2022 r. odbyły się w Muzeum Regionalnym w Pleszewie warsztaty pisania ikon pt. Spotkanie z ikoną.

Bogaty świat ikony przybliżyła malarka Anna Janowiak-Markiewicz, która ikonie poświęciła wieloletni dorobek artystyczny. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu i studia plastyczne na Wydziale Edukacji Artystycznej poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pisząc pracę dyplomową na temat: Ikona – nauczycielka percepcji. Środki wyrazowe ikony w kulturze i sztuce współczesnej. Wraz z mężem Grzegorzem Markiewiczem, grafikiem i fotografikiem, zajmuje się konserwacją i renowacją zabytków. Swoje prace – ikony i inne obrazy sakralne – prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Teoretyczne wprowadzenie do warsztatów zapoznało uczestników z tradycją pisania ikon i ich symboliką. Następnie przyszedł czas na zmagania typowo artystyczne zmierzające do powstania ikony w tradycyjnej technice tempery jajecznej ze złoceniem. W efekcie powstała ikona Matki Bożej Pneumatofory czyli Matki Bożej niosącej Ducha Świętego.

Galeria wydarzenia

Film Facebook Watch