Wyjazd studyjny do Puszczy Pyzdrskiej

Kolejna grupa chętnych mogła zapoznać się z bogactwem Ziemi Pleszewskiej, a dokładniej terenem Puszczy Pyzdrskiej

Już po raz drugi, w sobotę, 22 kwietnia 2023 r. zorganizowaliśmy wyjazd studyjny do Puszczy Pyzdrskiej. Kolejna grupa chętnych mogła zapoznać się z bogactwem geograficznym, kulturowym i historycznym terenu naszej ziemi. Przy pięknej, słonecznej pogodzie odwiedziliśmy niezwykłe miejsca leżące na terenach puszczy: odkrywkę darniowej rudy żelaza w Wierzchach, dom-kaplicę i cmentarz ewangelicki w Orlinie Dużej czy spalony kościół ewangelicki w Grodźcu. Przewodnikiem po tej niezwykłej wyprawie był Przemysław Kowalski – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Pyzdrska”. Idea organizacji wyjazdów zrodziła się podczas eksponowania wystawy „Puszcza Pyzdrska”, którą można było oglądać w wakacje ubiegłego roku.

Puszcza Pyzdrska to historyczna kraina geograficzna we wschodniej Wielkopolsce, którą w XVIII wieku zagospodarowali osadnicy olęderscy pochodzenia niemieckiego i polskiego. Utworzyli na wcześniej bezludnych, bagnistych terenach ponad 50 wsi, wykorzystując do budowy budynków niezwykły materiał, jakim jest darniowa ruda żelaza. Ich osady rozkwitały aż do momentu, kiedy nadeszła burzliwa połowa XX wieku i niechciani w swojej małej ojczyźnie musieli porzucać domostwa i uciekać. Ślady ich bytności mogli odkryć uczestnicy wycieczki.