Na zdjęciu burmistrz A. Ptak wręcza nagrodę uczestniczce

Wystawa Szopek Świątecznych

W piątek, 9 grudnia 2022 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się rozstrzygnięcie I Pleszewskiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych i uroczyste otwarcie I Pleszewskiej Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych.

W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak, który nie krył swojego zadowolenia i jednocześnie zaskoczenia, że do konkursu zgłoszonych zostało aż 59 prac. Podkreślał, że dzięki tej inicjatywie możliwa była integracja międzypokoleniowa, bo nierzadko szopki przygotowywane były przez całe rodziny – od dziadków, przez rodziców po dzieci.

Z kolei Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak podziękował wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie. Przypomniał także krótko tradycję szopek bożonarodzeniowych, która sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio. Była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi. Celem świętego Franciszka było przybliżenie ludziom tajemnicy zbawienia i zainteresowanie ich wiarą. Do Polski tradycja szopek trafiła prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Do naszego kraju dotarły one pod koniec XIII wieku. Pierwszymi śladami tego zwyczaju są pochodzące z wieku XIV figury Matki Boskiej i Świętego Józefa. Zachowały się one w Krakowie w Klasztorze Sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja. W II połowie XIX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze szopki krakowskie. Ich wygląd wzorowany był na zabytkowych krakowskich budowlach, głównie kościołach. Wyróżniają się smukłą budową i bogatymi zdobieniami. Precyzja wykonania przy jednoczesnym zachowaniu detali sprawiły, że krakowskie szopkarstwo znalazło się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z upływem lat tradycja tworzenia ozdobnych szopek trafiła pod strzechy. Stąd zorganizowany przez Muzeum konkurs, która miał przypomnieć tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych.

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2023 r.

I PLESZEWSKA WYSTAWA SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

wystawa