„Gorset i dynamit” na Rynku

Od 13 lutego 2024 r. na pleszewskim Rynku można oglądać nową wystawę plenerową pt. „Gorset i dynamit”. Historia II Rzeczypospolitej łączy historie ludzi, którzy za swoją powinność uważali odbudowę niepodległej Polski, walczyli o jej wolność, a następnie świadomie pracowali w swoich dziedzinach, wykazując się odpowiedzialnością za swój kraj. W procesy te aktywnie włączały się Polki. Aleksandra Piłsudska, Maria Bartel, Elżbieta Korfanty, Cezaria Jędrzejewicz, Helena Paderewska, Zofia Moraczewska, Michalina Mościcka, to żony mężów stanu, prezydentów i premierów II RP, które nie tylko realizowały potrzeby osobiste, ale jako równorzędne zadanie traktowały dbanie o Polskę. Na wystawie „Gorset i dynamit” każda z nich reprezentuje jedną z siedmiu kwestii kluczowych dla budowania silnego państwa: wolność, niepodległość, tożsamość, edukację, zaangażowanie polityczne, współodpowiedzialność społeczną, prawa kobiet.

Tekst i foto: Witold Hajdasz