„740 lat miasta Pleszewa” i „25 lat odrodzonego Powiatu Pleszewskiego”

W czwartek, 28 września 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie zostały otwarte dwie wystawy jubileuszowe: „740 lat miasta Pleszewa” i „25 lat odrodzonego Powiatu Pleszewskiego”. Uroczystego otwarcia, wspólnie z Dyrektorem Muzeum Regionalnego Adamem Staszakiem, dokonali Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Andrzej Jędruszek.

Do muzeum przybyli ci, którzy swoją pracą przyczyniali się do rozwoju miasta i powiatu. Można było chociażby spotkać wszystkich trzech starostów odrodzonego powiatu pleszewskiego. Swoją obecnością otwarcie zaszczyciła minister zdrowia Katarzyna Sójka, przebywająca akurat z wizytą w Pleszewie. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i refleksji z historii samorządu. Dyrektor Adam Staszak podziękował za współpracę przy tworzeniu wystawy pracownikom pleszewskiego starostwa: Robertowi Czajczyńskiemu i Tomaszowi Wojtali.

Kurator wystaw jubileuszowych, kustosz Witold Hajdasz przedstawił zawartość ekspozycji. W dużej sali muzealnej obchodzimy „duży” jubileusz czyli „740 lat miasta Pleszewa”. Na tzw. osi czasu zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia z historii miasta, zdjęcia i opisy. Ponadto ekspozycję uzupełniają dokumenty archiwalne, stare mapy, pieczęcie, medale i przedmioty codziennego użytku wytwarzane przez pleszewskich rzemieślników, a także sztandary samorządu miejskiego. Mniejsza sala muzealna zarezerwowana została na „mały” jubileusz czyli 25-lecie odrodzonego Powiatu Pleszewskiego. Wystawa ta prezentuje ciekawe dokumenty, materiały i publikacje, symbole i insygnia władzy, wykazy starostów, pieczęcie i statuetki, nagrody i materiały promocyjne oraz książki z cyklu „Wydawnictwa Powiatu Pleszewskiego”, a także zdjęcia z wydarzeń promocyjnych, sportowych i kulturalnych.

Wystawy będą czynne do końca 2023 roku.

„740 LAT MIASTA PLESZEWA”

„25 LAT ODRODZONEGO POWIATU PLESZEWSKIEGO”

wystawy jubileuszowe

wrzesień – grudzień 2023