Działalność pastora Karla Streckera

Bohaterem opowieści historycznej Dyrektora Muzeum Regionalnego Adama Staszaka jest pastor Karl Gottfried Strecker, który przez 50 lat sprawował urząd proboszcza pleszewskiej parafii ewangelickiej. Był więc tym, kim dla katolików był ks. Kazimierz Niesiołowski.

W latach 1833-1883 proboszczem ewangelickim w Pleszewie był Karl Gottfried Strecker (ur. 1807 w Reichenberg/Liberec w Czechach), który znacznie odmienił, a przede wszystkim unowocześnił parafię. Podjął także starania mające doprowadzić do budowy kościoła i ostatecznego wytyczenia granic parafii. Szczególne znaczenie miało jednak utworzenie zakładu wychowawczego dla tzw. trudnej młodzieży, który stał się jedną z najbardziej znanych tego rodzaju placówek w Wielkopolsce.

Pierwsze lata urzędowania pastora Streckera zdominowane zostały przez starania zmierzające do wybudowania nowego kościoła. Uroczystość położenia kamienia węgielnego odbyła się 15 sierpnia 1844 r., ale budowa była trzykrotnie wstrzymywana. Ostatecznie udało się ją ukończyć w 1848 r. i 16 lipca tego roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowej świątyni. Aktu tego dokonał biskup Karl Freymark z Poznania, a decyzją rady parafialnej patronem kościoła stał się św. Jan. Obok budowy kościoła, drugim ważnym osiągnięciem pastora Streckera było zakończenie procesu ustalania granic parafii. Ostatnim wielkim osiągnięciem pastora Streckera, i to mającym wymiar ponadlokalny, było utworzenie wsparcie zakładu wychowawczego dla młodzieży w 1853 r. Prawdziwy rozgłos, znacznie wykraczający poza teren Pleszewa, przyniósł jednak pastorowi Streckerowi zakład wychowawczy dla młodzieży, utworzony w 1854 r. W 1862 r. utworzono w Pleszewie jeszcze zakład wychowawczy dla dziewcząt, ale rosnąca liczba podopiecznych (oraz prawdopodobnie profesjonalizacja metod nauczania) sprawiła, że w 1872 r. trzeba było utworzyć specjalistyczną szkołę zakładową. Kiedy pastor Strecker zmarł 9 maja 1883 r., parafianie w Pleszewie w uznaniu jego zasług nie tylko zorganizowali uroczysty pogrzeb (na który przybył generalny superintendent Wolfgang Gess z Poznania), ale także postanowili nadać zakładom wychowawczym oficjalną nazwę Zakład Wychowawczy im. Streckera dla Zaniedbanych i Osieroconych Dzieci Wyznania Ewangelickiego w Pleszewie.


Film pochodzi z profilu YouTube Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Obejrzyj video
↓→

Działalność pastora Karla Streckera

*Aby oglądać, wciśnij ikonę ze strzałką na środku powyższego odtwarzacza.