Wędrówki po dawnym Pleszewie

Zespół redakcyjny: Witold Hajdasz, Marek Marciniak, Andrzej Przybysz, Arkadiusz Ptak, Adam Staszak
Format: 295 x 210 mm
Ilustracje: barwne i czarno – białe
Liczba stron: 132 s.
Wydawca: Muzeum Regionalne w Pleszewie, Urząd Miasta i Gminy Pleszew
Rok wydania: 2009

Cena: 70 zł, nakład wyczerpany

Okładka książki

Muzeum Regionalne w Pleszewie wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Pleszew wydało album pt. „Wędrówki po dawnym Pleszewie”.

Czytelnikowi zaproponowanych zostało siedem spacerów – wędrówek wiodących po głównych traktach dawnego Pleszewa. Potoczysty opis oraz plany pozwalają odnaleźć uroki przeszłości i umiejscowić je w dniu dzisiejszym. Książka jest bogato ilustrowana pocztówkami ze zbiorów prof. Marka Marciniaka i Muzeum Regionalnego w Pleszewie

W opracowaniu przedstawiono sylwetki oraz opisano miejsca spoczynku ziemian z terenu Ziemi Pleszewskiej: rodziny Belina Brzozowskich i Gozimirskich, Józefa Chłapowskiego, Michała Chłapowskiego, hrabiów Czarneckich herbu Prus III z Dobrzycy, przedwojennych właścicieli Gołuchowa, Władysława Grabskiego, Beniamina i Julesa Jouanne, Jana Aleksandra Lipskiego herbu Grabie, Józefa Otuskiego, Artura Szenica i Taczanowskich z Taczanowa.